Voda, plyn, topení - Liberec a okolí

Voda, plyn topení, tři základní položky, které dělají starost každému při ročním zúčtování poplatků. Přesto by tomu nemuselo tak být. Stačí najít úsporné systémy, které tyto náklady značně sníží.

Stavíte-li nový dům, je samozřejmostí, že se počítá s moderními instalačními rozvody a s moderními systémy, které náklady na provoz domu sníží na minimum. Ostatně je to již v názvu nabízených typů domu. Nízkoenergetické až pasivní domy toho umí hodně. Jenže, co domy, které již stojí a jejich majitelé chtějí také uspořit na výdajích za jejich provoz. U těchto domů bývá účinná rekonstrukce instalačních rozvodů, způsob vytápění a ohřev vody. I zde je možné dosáhnout značného snížení nákladů. Někdo možná namítne, že investice do rekonstrukce je příliš velká a tak se ani snížení nákladů nevyplatí. To však není pravda. Většinou se investice do rekonstrukce vrátí zhruba do deseti let, a snížení nákladů trvá samozřejmě stále. Navíc kromě toho je po rekonstrukci v domě méně hluku a výborný tepelný komfort.

Voda, plyn, topení - Liberec a okolí

Než se rozhodnete pro realizaci instalačních rozvodů nebo jejich rekonstrukci, je vhodné oslovit spolehlivou firmu. Ta na základě revize vyhodnotí stav domu a doporučí změny, které splní Vaše přání a záměr snížení nákladů na provoz domu. Je vhodné si s pracovníkem firmy sednout a probrat všechny možnosti. Navíc s rekonstrukcí neměníte jen samotné rozvody, ale i koncová zařízení. Tedy vodovodní baterie, vanu, záchod, dřez a můžete je doplnit o další účelná zařízení. Například speciální sprchovací hlavice umí ušetřit až dvě třetiny vody, kterou spotřebujete při běžném sprchování. Odborník Vám poradí a s výběrem pomůže. Firma pak na základě projektu dodá materiál, provede rekonstrukci, zajistí revize a připojení a na práci a materiál Vám dá samozřejmě záruku. Je to mnohem výhodnější, než hledat jednotlivé řemeslníky, kteří spolu nespolupracují. Pak dochází k řadě nepříjemností.

Moderní rozvody vody - Liberec a okolí

Voda se stala samozřejmou součástí našeho bydlení i pracoviště. Když neteče, je to velký problém. Jenže u starších budov, kterých je opravdu hodně, nejsou rozvody vody opravdu nic moc. Za prvé jsou většinou vedeny v trubkách, které rezavějí a tak je voda obohacena o nechtěné železo, což může časem způsobovat zdravotní problémy a za druhé, tyto trubky velmi často praskají. V létě únavou materiálu, v zimě mrazem. Řešením je rekonstrukce vodovodního rozvodu. A když se rekonstruují rozvody vody, pak by se měly rekonstruovat i rozvody odpadní. Moderní instalační rozvody vody a kanalizace se nejčastěji vedou v plastových trubkách. Jde o moderní a zároveň i levný materiál s vysokou odolností a životností. Jeho velkou výhodou je, že se spoje nelepí, ale spojují se na základě flexibilních kroužků. Tyto spoje jsou pevné, netečou ani nekapou, ale umožňují pozdější rozebrání a rozšíření rozvodu. Plastové trubky jsou navíc tiché. Další možností jsou rozvody vody z mědi. Ta je však stále dosti drahá, navíc je nutné ji pájet nebo svařovat, což celou rekonstrukci prodlouží.

Izolace rozvodů ušetří

Všechny typy instalačních rozvodů by měly mít izolaci. Ta zajistí, že se potrubí nerosí vlivem teplotních změn, je tiché a také úsporné. Úsporné proto, že voda, která jím prochází, se neochlazuje, ani neotepluje. To znamená, že vodu nemusíte odpouštět a tím za ni ušetříte a zároveň ušetříte i za zbytečný ohřev.

Koncová zařízení vody

Dnešní nabídka koncových zařízení a sanitárních zařízení pro koupelny, záchody a kuchyně je velmi široká. Nabízí se úsporné vodovodní baterie, úsporné splachovací systémy, ale i velmi komfortní zařízení, která změní Vaši koupelnu v báječné wellness místo. Je možné instalovat masážní vany a sprchové kouty, moderní sauny, kombinace, které umožní koupel i sprchování a dokonce i masáž. Pozastavit byste se měli již u výběru vodovodní baterie. Ať již do koupelny nebo do kuchyně. Páková baterie je dnes samozřejmostí, ale nabízí se i další možnosti, které dokáží vodu míchat, udržovat na zvolené teplotě, snížit nebo zvýšit tlak vody. Další, co dokáže ovlivnit spotřebu vody je splachovací systém. Zde rozhodně neslevujte. Moderní systémy jsou úsporné a zároveň velmi účinné. Dokáží nejen kvalitně spláchnout s malým množstvím vody, ale například i odsávat zápach přímo ze záchodové mísy.Voda, plyn, topení - Liberec a okolí

Plyn úsporně - Liberec a okolí

Plyn patří k nejdražším položkám ve vyúčtování. Nemusí to tak být. Stačí zvážit, jak ho využívat a jaké spotřebiče zvolit. Vyplatí se však začít u rozvodů plynu. Zde sice možná nejde hned o úsporu, ale určitě jde o bezpečnost a také o vzhled. Dnešní rozvody je totiž možné vést pod omítkou, což odstraní nevzhledné trubky z interiérů. Navíc rozvody plynu je možné vést buď v mědi, což je způsob dražší, anebo ve vícevrstvém plastovém potrubí, což je způsob levnější. Vícevrstvé plastové potrubí není třeba pájet ani vařit, je rychle namontované, dá se bezpečně spojovat s kovovými částmi spotřebičů, je odolné, trvanlivé a má vysokou životnost.

Úsporné plynové spotřebiče

Ač je plyn jako takový drahý, tak je možné s ním vytápět levně. Základem je koupit si správný plynový kotel. Levně budete vytápět nízkoenergetickým nebo kondenzačním plynovým kotlem. Tyto kotle jsou vyrobeny na minimální spotřebu plynu, a vysokou účinnost, která zajišťuje dostatečný tepelný komfort. Další možností je plynový ohřívač vody. Ten je nejen úsporný, ale zajišťuje teplou vodu po celý den. Teplotu vody je možné regulovat podle potřeby. Navíc moderní plynové ohřívače vody jsou bezpečné.

Topení efektivně a úsporně - Liberec a okolí

Tepelná pohoda je základem spokojeného života. Teplo je však nejdražší položkou. Proto je vhodné hledat topení účinné a přitom levné. Pokud již máte plyn a vytápíte plynovým kotlem, pak se určitě vyplatí podlahové topení. To je velmi efektivní. Mnohem větší efektivity a nižších nákladů však dosahuje ve spojení s tepelným čerpadlem. Výbornou volbou je v dnešní době kombinované vytápění. Často je využívaná kombinace plynu a kotle nebo krbu na pevná paliva. Systém zajišťuje, že pokud se topí v krbu nebo kotli na pevná paliva, tak je plynový kotel odpojen, sníží-li se teplota v krbu nebo kotli na pevná paliva, pak se zapne plynový kotel a vytápí dům on. Obdobná kombinace může být i u dalších způsobů vytápění.

Moderní vytápění

V nízkoenergetických domech se využívá rekuperace a solárních panelů. Jde o vytápění, které využívá každého zbytku tepla a umí ho zpracovat. Pak jde také o velmi levný způsob vytápění, který zajišťuje kvalitní tepelný komfort. Zmiňovaná tepelná čerpadla jsou známa již dlouho. Ta dnešní se však hodně liší. Dosahují maximálních úspor, vysoké účinnosti a mají i příznivou pořizovací cenu. Dokonce existují i tepelná čerpadla pro byty. Vždy je však nutné, aby správný typ tepelného čerpadla vypočítal a instaloval odborník.

Rozvody topení nově

Mnoho domů má klasické ústřední vytápění s centrálním kotlem, vše pořízené před pár lety. Bohužel zásluhou tehdejšího způsobu instalace, kdy se rozvody vedly ve velmi silných trubkách, jde o vytápění velmi drahé. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci, ale chcete zachovat způsob vytápění, pak se není čeho bát. Naopak. Nové rozvody budou velmi tenké, mohou být vedeny i pod omítkou, radiátory budou úsporné a mohou být v různém designovém a barevném provedení. Navíc bude možné nastavit jejich teplotu v každé místnosti podle potřeby v různých částech dne. Centrální kotel pak může být plynový, na pevná paliva nebo i elektrický, vždy však v úsporném provedení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20369 (magazinliberec.cz#27)


Diskuze a zkušenosti

Jana | 09.06.2014 12:05
Re: Voda, plyn, topení - Liberec a okolí Skvěle odvedená práce, doporučuji.


Přidat komentář