Cyklistické vybavení - cyklo obchod

Patří cyklistika mezi Vaše hobby? Máte k ní veškeré potřebné vybavení? Co vše se může cyklistovi hodit při jízdě na kole, co mu jízdu zpříjemňuje a co mu zajišťuje větší bezpečnost? Čtěte dále.

Potřeby pro cyklistiku

Cyklistika patří mezi nejoblíbenější sporty u nás vůbec. Rok od roku se v Česku rozšiřuje množství cyklostezek, a to nejen v turisticky oblíbených oblastech, ale i kolem měst a obcí. Navíc, na kole jezdíme nejen, když se rozhodneme pro výlet, ale používáme ho i denně jako dopravní prostředek do práce. Často tento způsob přepravy volí lidé se sedavým zaměstnáním, kteří tráví hodiny v kanceláři za počítačem. Cesta do práce a z práce je tak pro ně příjemným odreagováním a zároveň plusem pro jejich fyzičku. I když jsou zimy v Česku dlouhé, o to více si chceme cyklistiky užít na jaře a v létě. Cyklistika však s sebou přináší nejen odreagování, zlepšení fyzičky a zábavu, ale také povinnosti, které jako cyklisté musíme dodržovat. Jednak musíme dodržovat pravidla silničního provozu stejně, jako bychom jeli autem, a jednak nesmíme před jízdou na kole požít alkohol. Asi bychom byli velmi nepříjemně překvapeni, kdyby nás na kole zastavil policista a dal nám dýchnout. I když jsme neseděli v autě, ale na kole, ani tak by nás pokuta a body neminuly. Nehledě na to, že dokonce můžeme přijít o řidičský průkaz. Kolo je dopravní prostředek, je součástí silničního provozu a jako takové se řídí stejnými pravidly. Abychom se při cyklistice cítili co nejbezpečněji, je třeba pořídit si cyklo doplňky v podobě přilby, světel a reflexních prvků.

Cyklistické helmy, cyklistické přilby

Cyklistické helmy by při jízdě na kole měli používat všichni, bez ohledu na věk. V případě dětí by měli vzít zodpovědnost do svých rukou rodiče a helmu jim koupit. Roku 2010 vešlo v platnost rozhodnutí, že pokud je cyklista sražen autem a při srážce na sobě neměl helmu, nemá nárok odškodnění pojišťovnou v plné jeho výši. Měli bychom ale především myslet na svůj život a ne na peníze. Přilba Vám jej může zachránit. Pokud jste doteď namítali, že přilby na kolo jsou nevzhledné, nebudou Vám slušet, budete v nich vypadat trapně apod. jsou tyto argumenty bezpředmětné. Přilby na kolo se v dnešní době vyrábějí v takových stylových designech, že Váš cyklo outfit spíše zdokonalí, než aby jej narušily. Přilby jsou lehké, nebudou Vás na hlavě nijak zatěžovat, nebudou Vám vadit. Dokonce lze pořídit i čistě dámskou cyklo helmu. Pro děti se vyrábějí helmy s obrázky a ve veselých barvách.

Jak nastavit obvod hlavy u cyklo přilby?

Helma by měla na hlavě cyklisty perfektně sedět. Nesmí být na volno, neměli byste cítit, že se Vám helba hýbe a klimbá. Na tohle si dávejte pozor zejména u dětských helem. Rodiče by neměli dítěti půjčovat helmu svoji nebo od staršího sourozence. Nedrží-li helma pevně na hlavě, při pádu by okamžitě odletěla dítěty z hlavy a to by narazilo hlavou přímo o zem nebo strom. Nesnažte se v tomto případě šetřit a půjčovat si jednu helmu mezi pět lidí. Každý by měl mít svou, a to takovou, která mu bude perfektně sedět. U cyklo helem lze nastavit obvod hlavy, aby helma opravdu těsně přilnula. Ovod se nastavuje buď seřizovacím kolečkem vzadu, stahovacími pásky, nebo se v helmě mění vycpávky. Nejmodernější druhy přileb nabízí i jiné způsoby. Přilbu by svému dítěti měli vždy upevńovat rodiče, aby se ujistili, že drží tak, jak má. Přilbu dávejte dítěti nejen, když jezdí na kole, ale je vhodná také pro menší děti, které jezdí na odrážedlech. Cyklo helmy jsou nabízeny v provedení s kšiltem a bez kšiltu.

Jak být na kole dobře viditelnými pro auta?

Na kole byste měli být dobře viditelnými pro ostatní dopravní prostředky. I když máte pocit, že venku je ještě dost světla a auta Vás uvidí, vždy je dříve na silnici zaznamenán ten, kdo má kromě světel a odrazek reflexní doplněk navíc. Na kolo si lze pořídit přímo cyklo oblečení s reflexními nášivkami, reflexní vesty, batohy s reflexními pásky, reflexní pásky na nohy a na ruce, reflexní nálepky na kolo či reflexní přívěsky na zavěšení na batoh či cyklo brašnu. Pokud byste na kole neměli ani světlo a zastavila Vás policie, dostanete pokutu.

Jaké doplňky může cyklista potřebovat?

Nabídka pro cyklisty je široká. Jednotlivé doplňky jim jízdu na kole usnadňují a zpříjemňují. Jiné jsou ryze praktické. Při delších cyklovýletech by Vám v batohu nebo brašně neměla chybět cyklo lékárnička pro případ úrazu. Dále jsou v různých kvalitách a různých značkách prodávány brýle na kolo, láhve na kolo, cyklistické oblečení, cyklo rukavice, brašny na kolo, gelové potahy na sedlo, navigace na kolo, pumpičky, náhradní pláště cyklo pneumatik atd.

Na cyklovýlet s dětmi

Máte malé děti a chcete je vzít s sebou na cyklovýlet? Buď ještě neumí jezdit na kole, nebo by ještě nezvládly delší trasy? Pro rodiče cyklisty jsou zde dětské cyklosedačky. Při výběru dětských cyklosedaček se zaměřte na opravdovou kvalitu a značku a nekupujte bezejmenné kusy, o nichž nikdy nikdo pořádně neslyšel. Dítěti by se mělo v sedačce navíc sedět pohodlně. Asi byste nebyli rádi, kdyby Vám po prvních kilometrech začalo v sedačce křičet, že ho tlačí. Pro malé cyklisty jsou zde přídavná kolečka nebo vodící tyče na dětská kola.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20377 (magazinliberec.cz#4)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat