Dřevostavby Liberec

Jste rozhodnuti pro stavbu rodinného domu? Jenže ještě nevíte, jaký typ domku zvolit? Pokud uvažujete o dřevěném domě, máte na výběr z několika typů moderních dřevostaveb. Poradíme Vám.

Když se podíváme do historie, stavěly se u nás celodřevěné domy vždy jen jediným způsobem a to jako roubené. V posledních letech však přišly do módy domy srubové. To ale není vše – stavební firmy nabízejí i další typy dřevostaveb.

Typy dřevostaveb

Kromě srubů nebo tradičních roubených domů k nám ze zámoří dorazila i technologie rámových dřevěných staveb. A kdo chce stavět hodně rychle, tomu jsou určeny modulové dřevostavby. Jednotlivé dřevostavby se liší v několika ohledech – jedním z nejvýraznějších je, zda bude dřevostavba postavena z masivu, anebo se využijí i dřevěné části vyrobené z dřevovláknité hmoty.

Dřevostavba z masivu

Pokud toužíte po nefalšovaném masivním dřevu, pak se rozhodujte mezi roubenými nebo srubovými domy.

Roubené domy

Roubené domy neboli roubenky mají u nás ze všech typů dřevostaveb nejdelší tradici. Dnes je najdeme především na horách, ale v minulých staletí byly roubené patrové domy také běžnou součástí měst. Stejnou technologií se stavěly i kostely, které dnes vídáváme spíše vzácněji a zpravidla jsou památkově chráněné. Pokud dáváte přednost národní a vesměs středoevropské tradici, jsou pro Vás roubené domy to pravé.

Roubené domy mají dlouhou životnost a lze je postavit ve stylu útulné starosvětské chalupy i jako svěží a moderně laděnou dřevostavbu. Kvalitně postavený roubený dům může splňovat i standardy pasivního domu. V roubeném domě na Vás bude odevšad dýchat vůně dřeva a příjemné teplo domova.

Srubové domy

Stejně dlouhou životností a možností pasivního standardu se může pochlubit i srubový dům. Srubové domy jsou často symbolem amerického severu – tam ale přišly s německo jazyčnými osadníky, takže je můžeme stejně tak brát jako stavby typické pro Alpy, ale dnes pomalu už i pro naši krajinu, neboť jsou také velmi oblíbené.

Kdo chce mít dům z masivu, ten má na výběr buď roubenku nebo srub. Obě typy dřevostaveb mají podobně dlouhou životnost a obdobnou energetickou náročnost. Zda si vybrat roubený nebo srubový dům, je tak spíše otázka osobního vkusu.

Montované dřevostavby z modulů

Zcela jiný typ dřevostaveb představují montované modulové domy. Tento typ dřevostaveb ocení především zájemci o rychlou výstavbu, neboť dům může být hotov již za měsíc a v extrémních případech i za několik dní. Na stavbu se přivezou již zcela hotové moduly (panely) a ty se jednoduše sestaví jako stavebnice.

I montované** dřevostavby** nabízejí provedení v pasivním standardu, ale na rozdíl od masivu již nemohou nabídnout dlouhou životnost – ta je v případě montovaných domů odhadována na 60 až 100 let, což asi vystačí Vám, ale Vašim dětem, vnoučatům nebo pravnoučatům nejspíše připravíte starost s bouráním domu.

Rámové dřevostavby

Méně známý typ dřevostaveb představují rámové dřevostavby – můžeme je ale znát především z amerických filmů či pořadů o bydlení. Základem těchto domů je kostra z dřevěných latí. Ta se následně v interiéru i exteriéru překryje dřevovláknitými deskami a poté vybranými obklady nebo omítkou. Uvnitř kostry se nacházejí izolační materiály, jako například skelná vata.

Tyto domy jsou lehké a staví se rychle. Bohužel však také nepřežijí celé generace, takže jejich životnost bude obdobná, jako u montovaných domů.

Jak montované tak i rámové dřevostavby nabízejí možnost ohodit dům omítkou nebo použít různé typy obkladů – dřevěné, cementové nebo plastové či třeba polystyrenové desky, takže dům nakonec může vypadat jako dřevostavba, ale i jako zděný dům nebo dům se zateplením s plastových desek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20378 (magazinliberec.cz#22)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat